Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (595 entries)

en: Your REST API appears to be cached and this will cause problems. Please exclude your REST API from your caching system.
ja_JP: お使いの REST API はキャッシュされているようで、これが問題を引き起こしています。REST API を、利用中のキャッシュのシステムから除外してください。

en: Your REST API is showing a deprecated PHP error. Please fix this error.
ja_JP: お使いの REST API は、PHP の非推奨（Deprecated）エラーを出しています。このエラーを修正してください。

en: Your server configuration is blocking access to the REST API.
ja_JP: サーバーは REST API のアクセスをブロックするように設定されています。

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting?.
ja_JP: リダイレクトなしでお使いの {{api}}REST API{{/api}} にアクセスできますか ?

en: You will will need to fix this on your site. Redirection is not causing the error.
ja_JP: ご自身でサイトを修復してください。Redirection はエラーを発生させていません。

en: Add Permalink
ja_JP: パーマリンクを追加

en: No migrated permalinks
ja_JP: パーマリンク移行なし

en: Permalinks
ja_JP: パーマリンク

en: Note: this is in beta and will only migrate posts. Certain permalinks will not work. If yours does not work then you will need to wait until it is out of beta.
ja_JP: これはベータ版であり投稿を移行するのにしか使えません。特定のパーマリンクでは動作しません。もしこの機能が動作しなかった場合は、ベータ版を脱するまでお待ちください。

en: Enter old permalinks structures to automatically migrate them to your current one.
ja_JP: 以前のパーマリンク構造を入力すると自動的に現在のものに移行します。

en: Permalink Migration
ja_JP: パーマリンクの移行

en: (beta) Enable caching of redirects via WordPress object cache. Can improve performance. Requires an object cache.
ja_JP: （ベータ版）WordPress オブジェクトキャッシュを介してリダイレクトのキャッシュを有効にします。パフォーマンスが向上することがあります。オブジェクトキャッシュが必須です。

en: HTTP Cache Header
ja_JP: HTTP キャッシュヘッダー

en: Decide how Redirection updates itself, if needed.
ja_JP: 必要であれば、Redirection がどのように自身を更新するかを決めてください。

en: Data Upgrade
ja_JP: データのアップグレード

en: Advanced
ja_JP: 拡張設定

en: Automatically upgrade on admin pages
ja_JP: 管理ページで自動的にアップグレード

en: Upgrade manually when prompted
ja_JP: 必要に応じて手動でアップグレード

en: Nothing to display.
ja_JP: まだ何もありません。

en: %1d of %1d selected. {{all}}Clear All.{{/all}}
ja_JP: %1d / %1d 選択中です。 {{all}}すべて解除{{/all}}

en: %1d of %1d selected. {{all}}Select All.{{/all}}
ja_JP: %1d / %1d 選択中です。{{all}}すべて選択{{/all}}

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this service from {{link}}redirect.li{{/link}} to get accurate results.
ja_JP: ブラウザはしばしばURLをキャッシュしており、意図している動作になっているかわかりにくくなっていることがあります。{{link}}redirect.li{{/link}} を利用して正確な結果をご覧ください。

en: Search exact URL
ja_JP: 完全一致で URL を検索する

en: Version %s installed! Please read the {{url}}release notes{{/url}} for details.
ja_JP: バージョン %s がインストールされました！詳細は{{url}}リリースノート{{/url}}をご確認ください。

en: Manual Setup
ja_JP: 手動セットアップ

en: Importing failed.
ja_JP: インポートに失敗しました。

en: Import finished.
ja_JP: インポートが終了しました。

en: Ready to begin! 🎉
ja_JP: 準備完了です！🎉

en: Please take a moment to consult the {{support}}support site{{/support}} for information about how to use Redirection.
ja_JP: {{support}}サポートサイト{{/support}} を閲覧し、Redirectionの使い方に関する情報をご確認ください。

en: Redirection is now installed!
ja_JP: Redirection がインストールされました！

en: Installation Complete
ja_JP: インストール完了

en: The Redirection database does not appear to exist. Have you run the above SQL?
ja_JP: Redirection のデータベースが存在しないようです。上記のSQLを実行しましたか？

en: Wildcards are not supported. You need to use a {{link}}regular expression{{/link}}.
ja_JP: ワイルドカードには対応していません。{{link}}正規表現{{/link}}を利用してください。

en: To match {{code}}?{{/code}} you need to escape it with {{code}}\?{{/code}}
ja_JP: {{code}}?{{/code}} に適合させるには {{code}}\?{{/code}} のようにエスケープする必要があります。

en: The caret {{code}}^{{/code}} should be at the start. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
ja_JP: キャレット（{{code}}^{{/code}}）を最初に置いてください。例: {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Please add migrated permalinks to the Site page under the "Permalink Migration" section.
ja_JP: 移行後のパーマリンクを、サイトページの「パーマリンクの移行」セクションに追加してください。

en: Exact match in any order
ja_JP: 順番にかかわらず完全一致

en: Something went wrong obtaining this information. It may work in the future.
ja_JP: 情報の取得中に問題が発生しました。将来的に動作するようになるかもしれません。

en: View full redirect.li results.
ja_JP: redirect.li の結果を見る

en: If your browser is behaving differently then you should clear your browser cache.
ja_JP: ブラウザがいつもと違う挙動をしている場合、キャッシュの削除ををお勧めします。

en: If this is not expected then this {{support}}support page{{/support}} may help.
ja_JP: これが意図したものでない場合、{{support}}サポートページ{{/support}} を参考にしてください。

en: Unable to check that URL. It may not be valid or accessible.
ja_JP: URLの確認に失敗しました。正常でないか、アクセスできません。

en: Page was loaded.
ja_JP: ページは読み込まれました。

en: Redirected by an unknown agent. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
ja_JP: 未知の機能によりリダイレクトされました。{{support}}どういうことですか？{{/support}}

en: Redirected by %1s. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
ja_JP: %1s によりリダイレクトされました。 {{support}}どういうことですか？{{/support}}

en: Matches your redirect
ja_JP: リダイレクトに一致

en: Redirected by Redirection.
ja_JP: Redirection によりリダイレクトされました。

en: An error page was returned. This is unlikely to be a problem with Redirection. {{support}}What does this mean?{{/support}}.
ja_JP: エラーページが返されました。これは Redirection による問題ではない可能性が高いです。 {{support}}どういうことですか？{{/support}}

en: Something is wrong with the server. This is not a problem with Redirection and you will need to resolve the error yourself.
ja_JP: サーバーに問題が発生しました。これはRedirectionのエラーではないため、ご自身でご確認ください。

en: An unknown errorm
ja_JP: 未知のエラー

en: Are you sure want to delete all %d matching items?
ja_JP: 本当に一致する %d 件の項目をすべて削除してもよいですか ?

en: Too many regular expressions may impact site performance
ja_JP: 多量の正規表現はサイトのパフォーマンスに影響を及ぼす可能性があります

en: Regular Expressions
ja_JP: 正規表現

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
ja_JP: 管理画面のページがキャッシュされています。このキャッシュを消去し再度お試しください。複数のキャッシュが関与している可能性があります。

en: This is usually fixed by doing one of the following:
ja_JP: これは、以下のいずれかを行うことで通常は解決されます:

en: You are using an old or cached session
ja_JP: 古いか、キャッシュされたセッションを使用中です

en: Please review your data and try again.
ja_JP: データを確認してもう一度お試しください。

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
ja_JP: このサイトへのリクエストに問題がありました。これは、要件に一致しないデータを提供したか、プラグインが不正なリクエストを送信したことを示しています。

en: Bad data
ja_JP: 不正なデータ

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
ja_JP: WordPress が予期しないメッセージを返しました。これは、他のプラグインから発生した PHP エラーや、テーマによって挿入されたデータが原因である可能性があります。

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
ja_JP: WordPress REST API が無効化されています。続行するには有効化する必要があります。

en: An unknown error occurred.
ja_JP: 未知のエラーが発生しました。

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
ja_JP: REST API はリダイレクトされています。API のリダイレクトを削除してください。

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
ja_JP: セキュリティ プラグインまたはファイアウォールがアクセスをブロックしています。REST API をホワイトリストに追加してください。

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
ja_JP: {{link}}サイトヘルス{{/link}} をご確認の上問題を修正してください。

en: Your WordPress REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
ja_JP: WordPress REST API が404ページを返しています。これは外部プラグインかサーバーの設定による問題である可能性が高いです。

en: Debug Information
ja_JP: デバッグ情報

en: Show debug
ja_JP: デバッグを表示

en: View Data
ja_JP: データを表示

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
ja_JP: Redirection では、上記で設定された情報以外にユーザーを特定できる情報を保存することはありません。あなたのサイトが{{link}}プライバシーポリシー{{/link}}を満たしているかどうかの確認は、あなた自身の責任となります。

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
ja_JP: HTTP ヘッダー情報を取得 (クッキーを除く) 。ユーザー情報が含まれる可能性があり、ログのサイズが肥大化する可能性があります。

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
ja_JP: リダイレクトヒットと最終アクセス日時を追跡。ユーザー情報を含みません。

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
ja_JP: Redirection 以外で実行されたリダイレクトのログを保存。ログのサイズが肥大化し、ユーザー情報は含みません。

en: Logging
ja_JP: ログ

en: (IP logging level)
ja_JP: (IP ロギングレベル)

en: Are you sure you want to delete the selected items?
ja_JP: 本当に選択されたものを削除してもよいですか？

en: View Redirect
ja_JP: リダイレクトを表示

en: Group by user agent
ja_JP: ユーザーエージェントでグループ分け

en: Search domain
ja_JP: ドメインを検索

en: Redirect By
ja_JP: リダイレクトシステム

en: Domain
ja_JP: ドメイン

en: Method
ja_JP: メソッド

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
ja_JP: もしそれでも解決しない場合は、{{strong}}issue を作成{{/strong}}するか、{{strong}}メールで連絡{{/strong}}してください。

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
ja_JP: 先に進む前に {{link}}サポートサイト{{/link}} をご確認ください。

en: Something went wrong when installing Redirection.
ja_JP: Redirection のインストール中に問題が発生しました。

en: Redirect Source
ja_JP: リダイレクト元

en: Request Headers
ja_JP: リクエストヘッダー

en: Exclude from logs
ja_JP: ログから除外する

en: Relocate to domain
ja_JP: ドメインに引っ越し

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
ja_JP: サイト全体のリダイレクトをお望みですか？ドメインを入力して、WordPress ログイン画面と管理画面以外のすべてをリダイレクトできます。このオプションを有効化するとほかのエイリアス設定やカノニカル設定が無効化されます。

en: Relocate Site
ja_JP: サイトを引っ越し

en: Add CORS Presets
ja_JP: CORS プリセットを追加

en: Add Security Presets
ja_JP: セキュリティプリセットを追加

en: Add Header
ja_JP: ヘッダーを追加

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
ja_JP: サイト URL は canonical の設定に合わせて更新する必要があります: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Preferred domain
ja_JP: 優先ドメイン

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
ja_JP: {{strong}}警告{{/strong}}: リダイレクトを強制する前にHTTPSが動作しているかご確認ください。

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
ja_JP: HTTP から HTTPS へのリダイレクトを強制 - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Canonical Settings
ja_JP: カノニカル設定

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
ja_JP: ドメインに www を追加 - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
ja_JP: ドメインから www を削除 - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
ja_JP: 優先ドメインを設定しない - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Add Alias
ja_JP: エイリアスを追加

en: No aliases
ja_JP: エイリアスなし

en: Alias
ja_JP: エイリアス

en: Aliased Domain
ja_JP: エイリアスされたドメイン

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
ja_JP: この WordPress のインストールにこれらのドメインの要求を渡すシステム (DNS とサーバー) を構成する必要があります。

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
ja_JP: サイト エイリアスは、このサイトにリダイレクトしたい他のドメインのことを指します。例えば、古いドメインやサブドメインなどです。この設定では、WordPress のログイン画面や管理画面を含め、すべてのURLをリダイレクトします。

en: Site Aliases
ja_JP: サイトエイリアス

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
ja_JP: 連携プラグインの 「Search Regex」を使用すると、サイト上のデータを検索して置換することができます。また、このプラグインは Redirection をサポートしており、大量のリダイレクトを一括更新する際に便利です。

en: Need to search and replace?
ja_JP: 検索置換が必要ですか ?

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
ja_JP: このページの設定は、正しく扱わないと問題が発生することがあります。 {{link}}リダイレクトを一時的に停止{{/link}}することで設定の変更を行えます。

en: Please wait, importing.
ja_JP: お待ち下さい。インポート中です。

en: Continue
ja_JP: 次へ

en: The following plugins have been detected.
ja_JP: 次のプラグインが検出されました。

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
ja_JP: WordPress は投稿の URL が変わった際に自動でリダイレクトを作成します。これらを Redirection にインポートすることであなたが管理できるようになります。

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
ja_JP: WordPress や別のプラグインからリダイレクトをインポートするのは、Redirection の上手な始め方です。インポートしたいリダイレクトを選んでください。

en: Import Existing Redirects
ja_JP: 既存のリダイレクトをインポート

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
ja_JP: たったそれだけで… リダイレクトは完成です！上記はただの例であることに留意してください。

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
ja_JP: もしサイト全体のリダイレクトを希望する場合は、サイトページの「サイトを引っ越し」または「サイトエイリアス」を使用してください。

en: Value
ja_JP: 値

en: Values
ja_JP: 値

en: All
ja_JP: すべて

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
ja_JP: HTTPヘッダーの中には、サーバーによって設定され、変更できないものがあることにご留意ください。

en: No headers
ja_JP: ヘッダーなし

en: Header
ja_JP: ヘッダー

en: Location
ja_JP: 地域

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
ja_JP: サイトヘッダーはリダイレクトを含むサイト全体に適用されます。リダイレクトヘッダーはリダイレクトにのみ適用されます。

en: HTTP Headers
ja_JP: HTTP ヘッダー

en: Custom Header
ja_JP: カスタムヘッダー

en: General
ja_JP: 一般

en: Redirect
ja_JP: リダイレクト

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
ja_JP: 一部のサーバーがファイルリソースを直接処理するように設定されている可能性があります。これにより、リダイレクトが妨げられています。

en: Site
ja_JP: サイト

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
ja_JP: ブラウザのセキュリティにより、リクエストを実行できません。これは通常、WordPress とサイトの URL 設定に一貫性がないか、リクエストがサイトの CORS ポリシーによってブロックされたことが原因です。

en: Ignore & Pass Query
ja_JP: 無視してクエリーを渡す

en: Ignore Query
ja_JP: クエリーを無視

en: Exact Query
ja_JP: 完全一致クエリー

en: Search title
ja_JP: タイトル検索

en: Not accessed in last year
ja_JP: 過去1年間アクセスされていない

en: Not accessed in last month
ja_JP: 過去1ヶ月アクセスされていない

en: Never accessed
ja_JP: 一度もアクセスされていない

en: Last Accessed
ja_JP: 前回のアクセス

en: HTTP Status Code
ja_JP: HTTP ステータスコード

en: Plain
ja_JP: 基本

en: URL match
ja_JP: URL 一致

en: Source
ja_JP: ソース

en: Code
ja_JP: コード

en: Action Type
ja_JP: 操作タイプ

en: Match Type
ja_JP: 一致タイプ

en: Search target URL
ja_JP: 検索対象 URL

en: Search IP
ja_JP: IP を検索

en: Search user agent
ja_JP: ユーザーエージェントを検索

en: Search referrer
ja_JP: リファラーを検索

en: Search URL
ja_JP: URL を検索

en: Filter on: %(type)s
ja_JP: フィルター: %(type)

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: Compact Display
ja_JP: 小さい画面

en: Standard Display
ja_JP: 標準画面

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Pre-defined
ja_JP: 事前定義済み

en: Custom Display
ja_JP: 手動インストール

en: Display All
ja_JP: すべて表示

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
ja_JP: あなたのURLはパスの中にドメインを含んでいるようです: {{code}}%(relative)s{{/code}}。{{code}}%(absolute)s{{/code}}を使うつもりでしたか ?

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
ja_JP: 一致させる言語のコンマ区切りリスト (例: da, en-GB)

en: Language
ja_JP: 言語

en: 504 - Gateway Timeout
ja_JP: 504 - Gateway Timeout（時間切れ）

en: 503 - Service Unavailable
ja_JP: 503 - Service Unavailable（サービス利用不可）

en: 502 - Bad Gateway
ja_JP: 502 - Bad Gateway（通信異常）

en: 501 - Not implemented
ja_JP: 501 - Not implemented（未実装）

en: 500 - Internal Server Error
ja_JP: 500 - Internal Server Error（サーバー内部エラー）

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
ja_JP: 451 - Unavailable For Legal Reasons（検閲により利用不可）

en: URL and language
ja_JP: URL と言語

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
ja_JP: ログアウトし、ブラウザのキャッシュを削除してからログインしなおしてください。お使いのブラウザはキャッシュされた古いセッションを表示しています。

en: Reload the page - your current session is old.
ja_JP: このページを再読み込みしてください。古いセッションが表示されています。

en: Unable to save .htaccess file
ja_JP: .htaccess ファイルを保存できません

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
ja_JP: Apache グループに追加されたリダイレクトは、ここにフルパスを追加することで {{code}}.htaccess{{/code}} ファイルに保存することができます。参考までに、WordPress は {{code}}%(installed)s{{/code}} にインストールされています。

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
ja_JP: ターゲット URL に無効な文字 {{code}}%(invalid)s{{/code}} が含まれています

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
ja_JP: WordPress 5.2 以降をお使いの場合は、{{link}}サイトヘルス{{/link}} をご覧の上で問題を解決してください。

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
ja_JP: 手動インストールを完了しない場合は、ここに戻ります。

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
ja_JP: 完了後、「完了 !🎉”」をクリックしてください。

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
ja_JP: お使いのサイトが特別なデータベースの権限を必要としている場合や、ご自身で行いたい場合は、手動で以下のSQLを実行することもできます。

en: Manual Install
ja_JP: 手動インストール

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
ja_JP: データベースの権限が不足しています。データベースユーザーに適切な権限を付与してください。

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
ja_JP: 次の情報はデバッグ目的で表示しています。変更を加える際には注意してください。

en: Plugin Debug
ja_JP: プラグインをデバッグ

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
ja_JP: Redirection は WordPress と WordPress REST API を介してやり取りを行います。WordPress が提供する標準機能を使用しているため、利用できない場合は不具合が生じます。

en: IP Headers
ja_JP: IP ヘッダー

en: Do not change unless advised to do so!
ja_JP: 指示があるまで変更しないでください !

en: Database version
ja_JP: データベースバージョン

en: Complete data (JSON)
ja_JP: すべてのデータ (JSON 形式)

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
ja_JP: CSV, Apache .htaccess, Nginx, Redirection JSON 形式でエクスポートできます。JSON 形式はすべての設定を含んでおり、他のフォーマットでは、それぞれの形式に適した部分的な情報を出力します。

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
ja_JP: CSV には一部の情報しか含まれず、すべてのインポート/エクスポートは「URL のみ」一致として扱われます。もしすべての情報を含んでいる形式を望む場合は JSON を利用してください。

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
ja_JP: すべてのインポートは現在のデータベースに追加されます。何もマージはされません。

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
ja_JP: Redirection のオプションに Apache のモジュールのパスを指定する必要があることにご留意ください。

en: I need support!
ja_JP: サポートが必要です。

en: You will need at least one working REST API to continue.
ja_JP: 続行するには、少なくとも1つの動作している REST API が必要です。

en: Check Again
ja_JP: 再確認

en: Testing - %s$
ja_JP: テスト中 - %s$

en: Show Problems
ja_JP: 問題点を表示

en: Summary
ja_JP: 要約

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
ja_JP: REST API が動作していないため、この問題が修正されるまでプラグインを続行できません。

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
ja_JP: REST API に接続する際に問題が発生しています。プラグインが動作するのにこの問題を修正する必要はありません。

en: Unavailable
ja_JP: 利用できません

en: Working but some issues
ja_JP: 動作中ですが問題あり

en: Hide
ja_JP: 非表示

en: Show Full
ja_JP: すべてを表示

en: Working!
ja_JP: 動作しています。

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
ja_JP: ターゲット URL は {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} のような絶対 URL もしくは {{code}}/%(url)s{{/code}} のようにスラッシュから始める必要があります。

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
ja_JP: ソースがターゲットと同じなため、この設定ではループが発生します。何もしない場合はターゲットを空欄にしてください。

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
ja_JP: リダイレクト先のURL、もしくは投稿のタイトルやパーマリンクを入力できます。

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
ja_JP: これらの問題の詳細を、実行内容の説明とスクリーンショットをあわせて説明文に含めてください。

en: Create An Issue
ja_JP: 問題点を報告する

en: What do I do next?
ja_JP: 次はどうすればいいですか ?

en: Possible cause
ja_JP: 考えられる原因

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
ja_JP: セキュリティ プラグインによる問題、またはメモリ不足や外部エラーが考えられます。サーバーのエラーログをご確認ください

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
ja_JP: REST API がセキュリティプラグインによってブロックされている可能性があります。無効化するか、REST API 要求を許可するように設定してください。

en: Read this REST API guide for more information.
ja_JP: 詳細についてはこちらの REST API ガイドをご覧ください。

en: URL options / Regex
ja_JP: URL オプション / 正規表現

en: Export 404
ja_JP: 404 エラーをエクスポート

en: Export redirect
ja_JP: リダイレクトをエクスポート

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
ja_JP: パス - 無視する。ただし、クエリーパラメータをターゲットにコピーもする

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
ja_JP: 無視 - 完全一致。ただしソースにないクエリーパラメータは無視

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
ja_JP: 完全 - ソースで定義されたクエリーパラメータと任意の順序で一致させる

en: Default query matching
ja_JP: デフォルトのクエリー一致

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
ja_JP: 末尾のスラッシュを無視。 (例 {{code}}/exciting-post/{{/code}} は {{code}}/exciting-post{{/code}} にマッチします)

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
ja_JP: 大文字小文字を区別しない。 (例 {{code}}/Exciting-Post{{/code}} は {{code}}/exciting-post{{/code}} にマッチします)

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
ja_JP: 特に設定しない限り、すべてのリダイレクトに適用されます。

en: Default URL settings
ja_JP: デフォルトの URL 設定

en: Ignore and pass all query parameters
ja_JP: すべてのクエリーパラメータを無視して渡す

en: Ignore all query parameters
ja_JP: すべてのクエリーパラメータを無視

en: Exact match
ja_JP: 完全一致

en: Caching software (e.g Cloudflare)
ja_JP: キャッシュソフトウェア (例: Cloudflare)

en: A security plugin (e.g Wordfence)
ja_JP: セキュリティプラグイン (例: Wordfence)

en: URL options
ja_JP: URL オプション

en: Query Parameters
ja_JP: クエリーパラメータ

en: Ignore & pass parameters to the target
ja_JP: 無視してターゲットにパラメータを渡す

en: Ignore all parameters
ja_JP: すべてのパラメータを無視

en: Ignore Case
ja_JP: 大文字小文字の区別なし

en: Ignore Slash
ja_JP: スラッシュ無視

en: Relative REST API
ja_JP: 相対 REST API

en: Raw REST API
ja_JP: 生の REST API

en: Default REST API
ja_JP: デフォルト REST API

en: (Example) The target URL is the new URL
ja_JP: (例) ターゲット URL は URL です

en: (Example) The source URL is your old or original URL
ja_JP: (例)ソース URL は旧 URL または元の URL です

note: translators: 1: server PHP version. 2: required PHP version.
en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
ja_JP: 無効化しました ! PHP %1$sが検出されましたが、PHP %2$s以降が必要です

note: translators: 1: URL to plugin page, 2: current version, 3: target version
en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
ja_JP: Redirection のデータベースを更新する必要があります- <a href="%1$1s">クリックして更新</a>します。

en: Finish Setup
ja_JP: セットアップ完了

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
ja_JP: WordPress の設定 > 一般ページで異なる URL が設定されています。これは通常設定ミスであり、REST API で問題が発生する可能性があります。設定を見直してください。

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
ja_JP: 問題が発生した場合はプラグインのマニュアルを参照するか、ホスティングサービスのサポートに連絡してください。これは一般的に {{link}}Redirection プラグインによって引き起こされる問題ではありません{{/link}}。

en: Some other plugin that blocks the REST API
ja_JP: REST API をブロックするその他のプラグイン

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
ja_JP: サーバーファイアウォールまたはその他のサーバー構成 (例: OVH)

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
ja_JP: Redirection は、{{link}}WordPress REST API{{/link}} を使用して通信します。これはデフォルトで有効化されており、動作します。時々、REST API が次によりブロックされることがあります:

en: Go back
ja_JP: 戻る

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
ja_JP: IP アドレスを保管することで、追加の対応を行うことができます。お住まいの地域のデータの取得に関する法律（GDPR など）に従う必要があることにご注意ください。

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
ja_JP: リダイレクトと 404 エラーの IP アドレスを記録する。

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
ja_JP: リダイレクトと 404 のログを保管することで、サイトで何が起きているかを確認できます。必要なデータベース容量が増加します。

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
ja_JP: すべてのリダイレクトと 404 エラーのログを保存する。

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
ja_JP: {{link}}これについてさらに読む。{{/link}}

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
ja_JP: 投稿や固定ページのパーマリンクを変更しても、Redirection が自動的にリダイレクトを作成します。

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
ja_JP: WordPress の投稿と固定ページのパーマリンクの変更を監視

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
ja_JP: これらは、今すぐ有効にするとよいオプションです。これらはいつでも変更できます。

en: Basic Setup
ja_JP: 基本セットアップ

en: Start Setup
ja_JP: セットアップを開始

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
ja_JP: 数個の質問から、Redirection がデータベースを設定します。

en: What's next?
ja_JP: 次のステップは？

en: Check a URL is being redirected
ja_JP: URL がリダイレクトされていることを確認

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
ja_JP: {{regular}}正規表現{{/regular}}を含む、より強力な URL 一致や{{other}}その他の条件{{/other}}

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
ja_JP: htaccess、CSV、およびその他のさまざまなプラグインから{{link}}インポート{{/link}}

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
ja_JP: {{link}}404エラー{{/link}}を監視し、訪問者に関する詳細情報を取得し、問題を修正

en: Some features you may find useful are
ja_JP: 便利なその他の機能はこちら

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
ja_JP: 完全なドキュメントは、{{link}}Redirection のウェブサイト{{/link}} でご覧いただけます。

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
ja_JP: 単純リダイレクトでは{{strong}}ソース URL{{/strong}} (旧 URL) と{{strong}}ターゲット URL{{/strong}} (新 URL) を指定する必要があります。こちらが例です:

en: How do I use this plugin?
ja_JP: このプラグインはどうやって使いますか ?

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
ja_JP: Redirection は、数個のリダイレクトを持つサイトから何千ものリダイレクトを持つサイトまで、幅広く使えるよう設計されています。

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
ja_JP: Redirection バージョン %(version)s をインストールしていただきありがとうございます。このプラグインでは、Apache や Nginx の知識なしで、301 リダイレクトを管理したり、404 エラーを追跡したり、サイトを改善したりできます。

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
ja_JP: Redirection へようこそ 🚀🎉

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
ja_JP: 貪欲 (Greedy) な正規表現を防ぐには、{{code}}^{{/code}}を使ってURLの先頭にアンカーを付けます。例えば {{code}}%(example)s{{/code}} のように指定します。

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
ja_JP: 正規表現の場合は、必ず "regex" オプションを有効化してください。

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
ja_JP: ソース URL は、おそらく {{code}}/{{/code}} から始まる必要があります

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
ja_JP: これは、ドメイン {{code}}%(server)s{{/code}} のサーバーリダイレクトに変換されます。

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
ja_JP: アンカー値はサーバーに送信されないため、リダイレクトできません。

en: Finished! 🎉
ja_JP: 完了 ! 🎉

en: Progress: %(complete)d$
ja_JP: 進捗: %(complete)d$

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
ja_JP: 手順が完了する前に離脱すると問題が発生する可能性があります。

en: Setting up Redirection
ja_JP: Redirection を設定

en: Upgrading Redirection
ja_JP: Redirection のアップグレードが必要

en: Please remain on this page until complete.
ja_JP: このページは完了するまでそのままにしてください。

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
ja_JP: {{support}}サポートを依頼{{/support}}したい場合は、次の詳細を含めてください。

en: Stop upgrade
ja_JP: アップグレードを中断

en: Skip this stage
ja_JP: この操作を飛ばす

en: Try again
ja_JP: もう一度試す

en: Database problem
ja_JP: データベースに問題発生

en: Please enable JavaScript
ja_JP: JavaScript を有効化してください

en: Please upgrade your database
ja_JP: データベースをアップグレードしてください

en: Upgrade Database
ja_JP: データベースを更新

note: translators: 1: URL to plugin page
en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
ja_JP: <a href="%s">Redirection セットアップ</a> を行って、プラグインを有効化してください。

note: translators: version number
en: Your database does not need updating to %s.
ja_JP: データベースを %s に更新する必要はありません。

note: translators: 1: table name
en: Table "%s" is missing
ja_JP: テーブル "%s" が見つかりません

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Create basic data
ja_JP: 基本データを作成

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Install Redirection tables
ja_JP: Redirection テーブルをインストール

note: translators: 1: Site URL, 2: Home URL
en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
ja_JP: サイトとホームの URL が一致しません。設定 > 一般ページから修正してください: %1$1s は %2$2s ではありません

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
ja_JP: すべての 404 エラーをリダイレクトしようとしないでください。- これは推奨される方法ではありません。

en: Only the 404 page type is currently supported.
ja_JP: 現在サポートされているのは 404 ページタイプのみです。

en: Page Type
ja_JP: ページ種別

en: Enter IP addresses (one per line)
ja_JP: IP アドレスを入力してください (1行ごとに1つずつ)

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
ja_JP: このリダイレクトの目的を説明 (省略可)

en: 418 - I'm a teapot
ja_JP: 418 - I'm a teapot（急須ですが）

en: 403 - Forbidden
ja_JP: 403 - Forbidden（不許可）

en: 400 - Bad Request
ja_JP: 400 - Bad Request（不正なリクエスト）

en: 304 - Not Modified
ja_JP: 304 - Not Modified（変更なし）

en: 303 - See Other
ja_JP: 303 - See Other（次のページ）

en: Do nothing (ignore)
ja_JP: 何もしない (無視)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
ja_JP: 一致しない場合のターゲット URL (無視する場合は空)

en: Target URL when matched (empty to ignore)
ja_JP: 一致した場合のターゲット URL (無視する場合は空)

en: Show All
ja_JP: すべて表示

en: Delete logs for these entries
ja_JP: これらの項目のログをすべて削除

en: Delete logs for this entry
ja_JP: この項目のログをすべて削除

en: Delete Log Entries
ja_JP: ログを削除

en: Group by IP
ja_JP: IP でグループ化

en: Group by URL
ja_JP: URL でグループ化

en: No grouping
ja_JP: グルーピングなし

en: Ignore URL
ja_JP: URL を無視

en: Block IP
ja_JP: IP をブロック

en: Redirect All
ja_JP: すべて転送

en: Count
ja_JP: カウント

en: URL and WordPress page type
ja_JP: URL と WordPress ページタイプ

en: URL and IP
ja_JP: URL と IP

en: Problem
ja_JP: 問題

en: Good
ja_JP: 良好

en: Check
ja_JP: 確認

en: Check Redirect
ja_JP: リダイレクトを確認

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
ja_JP: このリダイレクトを確認: {{code}}%s{{/code}}

en: Error
ja_JP: エラー

en: Enter full URL, including http:// or https://
ja_JP: http:// や https:// を含めた完全な URL を入力してください

en: Redirect Tester
ja_JP: リダイレクトテスター

en: Target
ja_JP: リンクターゲット

en: Enter server URL to match against
ja_JP: 一致するサーバーの URL を入力

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Enter role or capability value
ja_JP: 権限グループまたは権限の値を入力

en: Role
ja_JP: 権限グループ

en: Match against this browser referrer text
ja_JP: このブラウザーリファラーテキストと一致

en: Match against this browser user agent
ja_JP: このブラウザーユーザーエージェントに一致

en: The relative URL you want to redirect from
ja_JP: リダイレクト元となる相対 URL

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: URL and role/capability
ja_JP: URL と権限グループ / 権限

en: URL and server
ja_JP: URL とサーバー

en: Site and home protocol
ja_JP: サイト URL とホーム URL のプロトコル

en: Site and home are consistent
ja_JP: サイト URL とホーム URL は一致しています

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
ja_JP: HTTP ヘッダーを PHP に通せるかどうかはサーバーの設定によります。詳しくはお使いのホスティング会社にお問い合わせください。

en: Header value
ja_JP: ヘッダー値

en: Header name
ja_JP: ヘッダー名

en: HTTP Header
ja_JP: HTTP ヘッダー

en: WordPress filter name
ja_JP: WordPress フィルター名

en: Filter Name
ja_JP: フィルター名

en: Cookie value
ja_JP: Cookie 値

en: Cookie name
ja_JP: Cookie 名

en: clearing your cache.
ja_JP: キャッシュを削除します。

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
ja_JP: Cloudflare などのキャッシュシステムをお使いの場合、こちらをお読みください:

en: URL and HTTP header
ja_JP: URL と HTTP ヘッダー

en: URL and custom filter
ja_JP: URL とカスタムフィルター

en: URL and cookie
ja_JP: URL と Cookie

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
ja_JP: Redirection の REST API の使い方 - 必要な場合以外は変更しないでください

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
ja_JP: {{link}}プラグインステータス{{/link}} をご覧ください。問題を特定でき、問題を修正できるかもしれません。

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
ja_JP: {{link}}キャッシュソフト{{/link}} 特に Cloudflare は間違ったキャッシュを行うことがあります。すべてのキャッシュをクリアしてみてください。

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
ja_JP: {{link}}一時的に他のプラグインを無効化してください。{{/link}} 多くの問題はこれで解決します。

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
ja_JP: <a href="https://redirection.me/support/problems/">よくある問題一覧</a> をご覧ください。

en: Unable to load Redirection ☹️
ja_JP: Redirection のロードに失敗しました☹️

en: Useragent Error
ja_JP: ユーザーエージェントエラー

en: Unknown Useragent
ja_JP: 不明なユーザーエージェント

en: Device
ja_JP: デバイス

en: Operating System
ja_JP: オペレーティングシステム

en: Browser
ja_JP: ブラウザー

en: Engine
ja_JP: エンジン

en: Useragent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: Agent
ja_JP: エージェント

en: No IP logging
ja_JP: IP ロギングなし

en: Full IP logging
ja_JP: フル IP ロギング

en: Anonymize IP (mask last part)
ja_JP: 匿名 IP (最後の部分をマスクする)

en: Monitor changes to %(type)s
ja_JP: %(type)sの変更を監視

en: IP Logging
ja_JP: IP ロギング

en: Geo Info
ja_JP: 位置情報

en: Agent Info
ja_JP: エージェントの情報

en: Filter by IP
ja_JP: IP でフィルター

en: Geo IP Error
ja_JP: 位置情報エラー

en: Something went wrong obtaining this information
ja_JP: この情報の取得中に問題が発生しました。

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
ja_JP: これはプライベートネットワーク内からの IP です。家庭もしくは職場ネットワークからのアクセスであり、これ以上の情報を表示することはできません。

en: No details are known for this address.
ja_JP: このアドレスには詳細がありません。

en: Geo IP
ja_JP: ジオ IP

en: City
ja_JP: 市区町村

en: Area
ja_JP: エリア

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Geo Location
ja_JP: 位置情報

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
ja_JP: Redirection の使用には WordPress REST API が有効化されている必要があります。REST API が無効化されていると Redirection を使用することができません。

note: translators: URL
en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
ja_JP: Redirection プラグインの詳しい使い方については <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> サポートサイトをご覧ください。

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
ja_JP: Redirection の完全なドキュメントは {{site}}https://redirection.me{{/site}} で参照できます。問題がある場合はまず、{{faq}}FAQ{{/faq}} をチェックしてください。

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
ja_JP: バグを報告したい場合、こちらの {{report}}バグ報告{{/report}} ガイドをお読みください。

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
ja_JP: 公開されているリポジトリに投稿したくない情報を提示したいときは、その内容を可能な限りの詳細な情報を記した上で {{email}}メール{{/email}} を送ってください。

en: Never cache
ja_JP: キャッシュしない

en: An hour
ja_JP: 1時間

en: Redirect Caching
ja_JP: リダイレクトキャッシュ

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
ja_JP: 301 URL リダイレクトをキャッシュする長さ ("Expires" HTTP ヘッダー)

en: Are you sure you want to import from %s?
ja_JP: 本当に %s からインポートしますか ?

en: Plugin Importers
ja_JP: インポートプラグイン

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
ja_JP: サイト上より今プラグインにインポートできる以下のリダイレクトプラグインが見つかりました。

en: total =
ja_JP: 合計 =

en: Import from %s
ja_JP: %s からインポート

note: translators: 1: Expected WordPress version, 2: Actual WordPress version
en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
ja_JP: Redirection の動作には WordPress v%1$1s が必要ですが、v%2$2s を利用しているようです。WordPress をアップデートしてください。

en: Default WordPress "old slugs"
ja_JP: 初期設定の WordPress "old slugs"

en: Create associated redirect (added to end of URL)
ja_JP: 関連付けたリダイレクトを作成する（URL の後ろに追加されます）

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
ja_JP: <code> Redirectioni10n</code> が定義されていません。別のプラグインが Redirection の機能をブロックしているようです。一度全てのプラグインを無効にしてから、もう一度お試しください。

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
ja_JP: マジック修正ボタンが効かない場合、エラーを読み自分で修正する必要があります。もしくは下の「助けが必要」セクションをお読みください。

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
ja_JP: ⚡️マジック修正⚡️

en: Plugin Status
ja_JP: プラグインステータス

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Mobile
ja_JP: モバイル

en: Feed Readers
ja_JP: フィード読者

en: Libraries
ja_JP: ライブラリ

en: URL Monitor Changes
ja_JP: 変更を監視する URL

en: Save changes to this group
ja_JP: このグループへの変更を保存

en: For example "/amp"
ja_JP: 例: "/amp"

en: URL Monitor
ja_JP: URL モニター

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
ja_JP: リクエストが肥大化したためサーバーによって拒否されました。続行するには設定を見直してください。

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
ja_JP: また <code>redirection.js</code> をお使いのブラウザがロードできるか確認してください :

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
ja_JP: CloudFlare, OVH などのキャッシュプラグイン・サービスを使用してページをキャッシュしている場合、キャッシュをクリアしてみてください。

en: Unable to load Redirection
ja_JP: Redirection のロードに失敗しました

en: Post monitor group is valid
ja_JP: 投稿モニターグループは有効です

en: Post monitor group is invalid
ja_JP: 投稿モニターグループが無効です

en: Post monitor group
ja_JP: 投稿モニターグループ

en: All redirects have a valid group
ja_JP: すべてのリダイレクトは有効なグループになっています

en: Redirects with invalid groups detected
ja_JP: 無効なグループのリダイレクトが検出されました

en: Valid redirect group
ja_JP: 有効なリダイレクトグループ

en: Valid groups detected
ja_JP: 有効なグループが検出されました

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
ja_JP: 有効なグループがないため、新規リダイレクトを追加することはできません

en: Valid groups
ja_JP: 有効なグループ

en: Database tables
ja_JP: データベーステーブル

en: The following tables are missing:
ja_JP: 次のテーブルが不足しています:

en: All tables present
ja_JP: すべてのテーブルが存在しています

en: Cached Redirection detected
ja_JP: キャッシュされた Redirection が検知されました

en: Please clear your browser cache and reload this page.
ja_JP: ブラウザーのキャッシュをクリアしてページを再読込してください。

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
ja_JP: WordPress WordPress が応答しません。これはエラーが発生したかリクエストがブロックされたことを示しています。サーバーの error_log を確認してください。

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
ja_JP: もしこの原因が Redirection だと思うのであれば Issue を作成してください。

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
ja_JP: この原因は他のプラグインが原因で起こっている可能性があります - 詳細を見るにはブラウザーの開発者ツールを使用してください。

en: Loading, please wait...
ja_JP: ロード中です。お待ち下さい…

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
ja_JP: {{strong}}CSV ファイルフォーマット{{/strong}}: {{code}}ソース URL、 ターゲット URL{{/code}} - またこれらも使用可能です: {{code}}正規表現,、http コード{{/code}} ({{code}}正規表現{{/code}} - 0 = no, 1 = yes)

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
ja_JP: Redirection が動きません。ブラウザーのキャッシュを削除しページを再読込してみてください。

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
ja_JP: もしこれが助けにならない場合、ブラウザーのコンソールを開き {{link}新しい
     issue{{/link}} を詳細とともに作成してください。

en: Create Issue
ja_JP: Issue を作成

en: Email
ja_JP: メール

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
ja_JP: サポートはあくまで時間があるときにのみ提供されることになり、必ず提供されると保証することは出来ないことに注意してください。また有料サポートは受け付けていません。

en: 410 - Gone
ja_JP: 410 - 消滅

en: Position
ja_JP: 位置

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
ja_JP: URL が指定されていない場合に URL を自動生成するために使用されます。{{code}}$dec${{/code}} もしくは {{code}}$hex${{/code}} のような特別なタグが一意の ID を作るために挿入されます。

en: I'd like to support some more.
ja_JP: もっとサポートがしたいです。

en: Support 💰
ja_JP: サポート💰

en: Import to group
ja_JP: グループにインポート

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
ja_JP: CSV や .htaccess、JSON ファイルをインポートする。

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
ja_JP: 「新規追加」をクリックしここにドラッグアンドドロップしてください。

en: Add File
ja_JP: ファイルを追加

en: File selected
ja_JP: 選択されたファイル

en: Importing
ja_JP: インポート中

en: Finished importing
ja_JP: インポートが完了しました

en: Total redirects imported:
ja_JP: インポートされたリダイレクト数:

en: Double-check the file is the correct format!
ja_JP: ファイルが正しい形式かもう一度チェックしてください。

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Everything
ja_JP: すべて

en: WordPress redirects
ja_JP: WordPress リダイレクト

en: Apache redirects
ja_JP: Apache リダイレクト

en: Nginx redirects
ja_JP: Nginx リダイレクト

en: Nginx rewrite rules
ja_JP: Nginx のリライトルール

en: View
ja_JP: 表示

en: Import/Export
ja_JP: インポート/エクスポート

en: Logs
ja_JP: ログ

en: 404 errors
ja_JP: 404 エラー

en: Redirection saved
ja_JP: リダイレクトが保存されました

en: Log deleted
ja_JP: ログが削除されました

en: Settings saved
ja_JP: 設定を保存しました

en: Group saved
ja_JP: グループが保存されました

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the %d selected items?
ja_JP[0]: 本当にこの項目を削除してもよいですか ?

en: pass
ja_JP: パス

en: All groups
ja_JP: すべてのグループ

en: 301 - Moved Permanently
ja_JP: 301 - 恒久的に移動

en: 302 - Found
ja_JP: 302 - 発見

en: 307 - Temporary Redirect
ja_JP: 307 - 一時リダイレクト

en: 308 - Permanent Redirect
ja_JP: 308 - 恒久リダイレクト

en: 401 - Unauthorized
ja_JP: 401 - 認証が必要

en: 404 - Not Found
ja_JP: 404 - 未検出

en: Title
ja_JP: タイトル

en: When matched
ja_JP: 一致した時

en: with HTTP code
ja_JP: 次の HTTP コードと共に

en: Show advanced options
ja_JP: 高度なオプションを表示

en: Matched Target
ja_JP: 見つかったターゲット

en: Unmatched Target
ja_JP: ターゲットが見つかりません

en: Saving...
ja_JP: 保存中…

en: View notice
ja_JP: 通知を表示

en: Something went wrong 🙁
ja_JP: 問題が発生しました

note: translators: maximum number of log entries
en: Log entries (%d max)
ja_JP: ログ (最大 %d)

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Apply
ja_JP: 適用

en: First page
ja_JP: 最初の固定ページ

en: Prev page
ja_JP: 前のページ

en: Current Page
ja_JP: 現在のページ

en: of %(page)s
ja_JP: %(page)s

en: Next page
ja_JP: 次のページ

en: Last page
ja_JP: 最後のページ

en: %s item | %s items
ja_JP[0]: %s個の項目

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
ja_JP: データのロード中に問題が発生しました - もう一度お試しください

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
ja_JP: 登録ありがとうございます ! 登録へ戻る場合は {{a}}こちら{{/a}} をクリックしてください。

en: Newsletter
ja_JP: ニュースレター

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
ja_JP: リダイレクトの変更を最新の状態に保ちたいですか ?

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
ja_JP: Redirection ニュースレターにサインアップ - このプラグインの新機能や変更点などについての小規模のニュースレターです。リリース前のベータ版をテストするのに理想的です。

en: Your email address:
ja_JP: メールアドレス:

en: You've supported this plugin - thank you!
ja_JP: このプラグインを支援していただき、ありがとうございます。

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
ja_JP: 皆さんは便利なソフトウェアを利用でき、私はそれらをより良く改良するために努力し続けられるのです。

en: Forever
ja_JP: 永久

en: Delete the plugin - are you sure?
ja_JP: 本当にプラグインを削除しますか ?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
ja_JP: プラグインを消去するとすべてのリダイレクト、ログ、設定が削除されます。プラグインを消したい場合、もしくはプラグインをリセットしたい時にこれを実行してください。

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
ja_JP: リダイレクトを削除するとリダイレクト機能は機能しなくなります。削除後でもまだ機能しているように見えるのならば、ブラウザーのキャッシュを削除してみてください。

en: Yes! Delete the plugin
ja_JP: プラグインを消去する

en: No! Don't delete the plugin
ja_JP: プラグインを消去しない

note: Description of the plugin
en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
ja_JP: すべての 301 リダイレクトを管理し、404 エラーをモニター

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
ja_JP: Redirection プラグインは無料でお使いいただけます。しかし、開発にはかなりの時間と労力がかかっており、{{strong}}少額の寄付{{/strong}} でも開発を助けていただけると嬉しいです。

en: Redirection Support
ja_JP: Redirection を応援する

en: Support
ja_JP: サポート

en: 404s
ja_JP: 404 エラー

en: Log
ja_JP: ログ

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
ja_JP: このオプションを選択すると、Redirection プラグインに関するすべての転送ルール・ログ・設定を削除します。本当にこの操作を行って良いか、再度確認してください。

en: Delete Redirection
ja_JP: 転送ルールを削除

en: Upload
ja_JP: アップロード

en: Import
ja_JP: インポート

en: Update
ja_JP: 更新

en: Auto-generate URL
ja_JP: URL を自動生成

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
ja_JP: リディレクションログ RSS にフィードリーダーからアクセスするための固有トークン (空白にしておけば自動生成します)

en: RSS Token
ja_JP: RSS トークン

en: 404 Logs
ja_JP: 404 ログ

en: (time to keep logs for)
ja_JP: (ログの保存期間)

en: Redirect Logs
ja_JP: 転送ログ

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
ja_JP: このプラグインの作者に対する援助を行いました

en: Plugin Support
ja_JP: プラグインサポート

en: Options
ja_JP: オプション

en: Two months
ja_JP: 2ヶ月

en: A month
ja_JP: 1ヶ月

en: A week
ja_JP: 1週間

en: A day
ja_JP: 1日

en: No logs
ja_JP: ログなし

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
ja_JP: グループを使って転送をグループ化しましょう。グループはモジュールに割り当てられ、グループ内の転送に影響します。はっきりわからない場合は WordPress モジュールのみを使ってください。

en: Add Group
ja_JP: グループを追加

en: Search
ja_JP: 検索

en: Groups
ja_JP: グループ

en: Save
ja_JP: 保存

en: Group
ja_JP: グループ

en: Regular Expression
ja_JP: 正規表現

en: Match
ja_JP: 一致条件

en: Add new redirection
ja_JP: 新しい転送ルールを追加

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Error (404)
ja_JP: エラー (404)

en: Pass-through
ja_JP: 通過

en: Redirect to random post
ja_JP: ランダムな記事へ転送

en: Redirect to URL
ja_JP: URL へ転送

en: Source URL
ja_JP: ソース URL

en: Date
ja_JP: 日付

en: Add Redirect
ja_JP: 転送ルールを追加

en: View Redirects
ja_JP: 転送ルールを表示

en: Module
ja_JP: モジュール

en: Redirects
ja_JP: 転送ルール

en: Name
ja_JP: 名前

en: Filters
ja_JP: フィルター

en: Reset hits
ja_JP: 訪問数をリセット

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Last Access
ja_JP: 前回のアクセス

en: Hits
ja_JP: ヒット数

en: Modified Posts
ja_JP: 編集済みの投稿

en: Redirections
ja_JP: 転送ルール

en: User Agent
ja_JP: ユーザーエージェント

en: URL and user agent
ja_JP: URL およびユーザーエージェント

en: Target URL
ja_JP: ターゲット URL

en: URL only
ja_JP: URL のみ

en: HTTP code
ja_JP: HTTP コード

en: Regex
ja_JP: 正規表現

en: Referrer
ja_JP: リファラー

en: URL and referrer
ja_JP: URL およびリファラー

en: Logged Out
ja_JP: ログアウト中

en: Logged In
ja_JP: ログイン中

en: URL and login status
ja_JP: URL およびログイン状態
